Spillrom
Sjiraffen8
Krokodillen1
Elefanten
Turneringsrom
0
Innloggede9
Mobilspill
Pågående8 662

Forumkategorier

Brukere Innlegg  
Alfa932010-01-11 17:36
Antall innlegg: 7771

Turneringsinformasjon
*****FELLESREGLER FOR ALLE TYPER TURNERINGER*****

Turneringer arrangeres av spillverter og avholdes i turneringsrommet Katten. Turneringene varer normalt 60-120 minutter.

Turneringer varsles normalt i turneringsforumet, men kan også varsles kun ved annonsering i spillrommene. Alle kan være med, men sett deg inn i turneringsreglene på forhånd. De fleste synes turneringer er spennende og sosialt. De fleste som prøver turneringer kommer tilbake ved senere anledninger. En blir bedre kjent med spillerne på ordspill.no :)

Alle som melder seg på må fullføre turneringen. Spillere som det viser seg ofte avbryter turneringene, kan bli nektet adgang til turneringer for en periode.

Spillverten vil poste kampoppsettet for runden i chatten. Den spiller som er listet først i hver kamp skal starte spillet. Husk å velge riktig brett. Spillvert vil annonsere formatet, f.eks standard brett, lynrask, uranket. Urankede spill velges vanligvis for at alle skal kunne delta. (Husk å fjerne haken som markerer ranket spill når en starter spillet)

Å avbryte spill under turneringer ved å trykke "gi opp"-knappen, vil bli regnet som sabotasje på motspillerens vinnersjanser. Mer utfyllende informasjon om reglene ved slike tilfeller finnes under reglene for hver enkelt turneringstype.

Les informasjon nedenfor om den type turnering du skal delta i.


***** KLASSISK TURNERING *****

Påmelding: Spillverten gir et påmeldingsord ved annonsert starttid for turneringen. Spillere som ønsker å bli med i turneringen, repeterer dette ordet. Merk at det er viktig å skrive ordet korrekt.

Spillverten bruker noen minutter på å registrere spillerne i et turneringsprogram. Dette programmet trekker omgangene og regner ut stillingen i turneringen underveis.
Antall runder (kamper for hver deltager) er normalt:
2-8 deltagere = 3 runder
9-16 deltagere = 4 runder
17-32 deltagere = 5 runder
Dette kan fravikes av spillvert, men da varsles dette på et tidspunkt hvor avgjørelsen ikke styrer hvem som vinner turneringen. Det bør altså være igjen 2 runder av turneringen når dette varsles.

Den spiller som startet spillet er ansvarlig for å rapportere resultatet til spillvert så raskt som mulig etter at spillet er avsluttet. Dette gjøres i chatten.
F.eks: Spiller_A 270 – Spiller_B 315 (skriv alltid deg selv først).

Dersom en spiller gir opp et spill under en klassisk turnering, vil dette regnes som sabotasje på motspillerens vinnersjanser. Stående poengsum ved avsluttet spill vil regnes som ikke gyldig, og den spilleren som avbryter spillet vil tape 150 - 0.

Det er i utgangspunktet antall seire som er avgjørende. Ved likt antall seire er det et poengsystem som turneringsprogrammet regner ut som er utslagsgivende.

Ved ulikt antall deltagere vil programmet velge en spiller i hver runde som får frirunde. Den som får frirunde får tildelt en seier i den runden.

Ofte stemmer en til slutt over den bingoen som en synes er best i turneringen. Heder og ære til den med best bingo :)

Resultatene kommer i chat ved avslutningen og postes i forumet.


***** FIRERBORDTURNERING *****

Påmelding: Spillverten gir et påmeldingsord ved annonsert starttid for turneringen. Spillere som ønsker å bli med i turneringen, repeterer dette ordet. Merk at det er viktig å skrive ordet korrekt.

Spillverten bruker noen minutter på å registrere spillerne. Kampoppsettet annonseres av spillvert.
Det spilles med 4 deltagere på hvert bord. Enkelte bord kan ha 3 deltagere dersom antall deltagere ikke er delelig med 4. Det gis 1 poeng for seier, 2 for andreplass, 3 for tredjeplass og 4 for fjerdeplass i kampene. Ved delt førsteplass blir poengene fordelt sånn; 1,1,3,4. Ved delt andreplass blir det 1,2,2,4, og ved delt tredje blir det 1,2,3,3. Poengene regnes sammen, og den med MINST poeng totalt ved turneringsslutt vinner. Ved poenglikhet blir poengsummen i den siste kampen med 4 spillere på bordet tellende. Hvis en eller flere av spillerne som står likt ikke har spilt på et 4-bord gjennom hele turneringen, teller poengsum i siste kamp med tre på bordet.

Dersom en spiller gir opp et spill under en firerbordturnering, vil dette regnes som sabotasje på motspillernes vinnersjanser. Spillet vil regnes som ikke gyldig, og spillet vil bli spilt igjen uten den avbrytende spilleren, som da automatisk vil få sisteplass.

Det spilles 4 runder (kamper for hver enkelt deltager). Dersom antall spillere overskrider 24, spilles det 5 runder.

Den spiller som startet spillet er ansvarlig for å rapportere resultatet til spillvert så raskt som mulig etter spillet er avsluttet. Dette gjøres i chatten.
F.eks: 1 Spiller_A, 2 SPILLER_B, 3 SPILLER_C, 4 SPILLER_D

Ofte stemmer en over den bingoen som en synes er best i turneringen. Heder og ære til den med best bingo :)

Resultatene kommer i chat ved avslutningen og postes i forumet.


***** CUPTURNERING *****

Påmelding: Påmelding gjøres ved å skrive "PÅMELDING" i chatten ved annonsert tidspunkt når spillvert åpner påmeldingen. Påmeldingen er normalt åpen noen minutter. Merk at det er viktig å skrive ordet korrekt.

Runde 1 settes opp i rekkefølge etter påmelding. Runde 1 brukes til å komme ned til et antall spillere i runde 2 som til slutt gir èn vinner. Før runde 2 skal det stå igjen 4, 8, 16 eller 32 spillere.
De som sist meldte seg på, har størst mulighet for å måtte spille runde 1. Altså lønner det seg å være raskt ute med påmeldingen. Kun i tilfeller hvor 4, 8, 16 eller 32 spillere melder seg på, spiller alle deltagerne runde 1.

Den spiller som startet spillet er ansvarlig for å rapportere resultatet til spillvert så raskt som mulig etter at spillet er avsluttet. Dette gjøres i chatten.
F.eks: SpillerA 260 - SpillerB 315. (skriv alltid deg selv først).

Dersom en spiller gir opp et spill under en cup, vil vedkommende tape spillet.

Deltagerne spiller èn kamp pr. runde. Ett tap, og en er ute. Den spiller som står igjen til slutt uten tap kåres til vinner. Unntak er taperne i semifinalene. Disse spiller bronsefinale.

Ved uavgjort spilles det en "tiebreaker". Tiebreakeren består i at spillerne velger et standard/lynraskt brett og får 5 legg hver. Den med høyest score etter at begge har lagt 5 ganger, går videre i turneringen. Trekker en deltager seg, får motstanderen en frirunde og er videre i turneringen.

Resultatene kommer i chat ved avslutningen og postes i forumet. Hyggelig om deltagerne som er slått ut følger med på finalen og andre kamper og diskuterer i chatten :)


*****HYBRIDTURNERING*****

En hybridturnering starter som en klassisk turnering. Alle spillere spiller klassisk turnering, og deretter går de åtte beste fra den klasiske turneringen videre til en cupturnering. Resten av turneringsspillerne er da ute av turneringen. Vinneren av cupen vinner altså hele turneringen.


*****BINGOTURNERING *****

Det gis 50 poeng ekstra pr bingo deltageren legger i en kamp. Altså er det en klar fordel å legge bingoer i turneringen, i forhold til i en klassisk turnering. Bingoturnering kan arrangeres både som klassisk turnering, og som cup.

Rapporteringen til spillvert blir derfor noe annerledes:
F.eks: Spiller_A 270 – Spiller_B 315 (2-1)
I eksemplet over har altså Spiller_A fått to bingoer i kampen og Spiller_B fått en bingo. Spillvert tildeler Spiller_A 270+100=370 og Spiller_B 315+50=365. Dermed vant Spiller_A kampen med 5 poeng.


*****MEDLEYTURNERING*****

En medleyturnering innebærer at spillbrett og spillhastighet vil variere per runde. En medleyturnering kan altså se slik ut:
Runde 1: Standard - Lynrask
Runde 2: Tilfeldig - Stress
Runde 3: Spesial - Panikk
Runde 4: Tilfeldig - Lynrask
Runde 5: Standard – Panikk

Alle rundene blir annonsert i forumet før turneringen starter.

Medleyturneringer kan arrangeres både som klassisk turnering, cup og firerbordturnering.
Rapporteringen til spillverten foregår på samme måte som i klassiske turneringer. Ved firerbordturnering meldes det på samme som i firerbordturnering.

*****MOSAIKKTURNERING**** *

I en mosaikkturnering kombineres flere andre turneringsformer.

Påmelding: Påmeldingsordet i en mosaikkturnering er alltid "påmelding", og påmeldingen åpnes når arrangør sier ifra. Påmeldingen er normalt åpen noen minutter. Merk at det er viktig å skrive ordet korrekt.

Det kommer et oppsett i chatten. Den som står oppført først ved hvert bord åpner spill og skal melde plassering på hver av deltagerne ved bordet etter avsluttet spill.

Dersom en spiller gir opp et spill under en mosaikkturnering, vil vedkommende tape spillet.

Er det flere enn 16 spillere, spilles innledende runder blant de siste påmeldte, som i cup. De spiller på tomannsbord, og kun vinneren går videre i turneringen.

Når antallet er 16, spilles en runde med fire firerbord. Taperen på hvert bord er ute av turneringen.

Det spilles nå en runde med fire treerbord. Taperen på hvert bord er ute av turneringen.

Antallet er nå nede i åtte deltagere, og siste del av turneringen spilles som cup, med fire tomannsbord. Taperen er ute av turneringen.

De siste fire spillerne spiller to runder hver, med semifinaler og deretter bronsefinale/ finale.

VELKOMMEN SOM TURNERINGSSPILLER :)
 
Diskusjonen er arkivert og ikke åpen for nye innlegg.
Innlogging
Logg inn
Ordspill.no er gratis!
Vil du bli medlem?