Spillrom
Sjiraffen0
Krokodillen0
Elefanten
Turneringsrom
0
Innloggede0
Mobilspill
Pågående8 348

Forumkategorier

Brukere Innlegg  
Berta2009-05-22 18:04
Antall innlegg: 5

Hva er CF?
Lurer på dette... Kan det også brukes i en annen form?
 
Scrabla2009-05-22 18:09
Antall innlegg: 2275

cf adv (fork. for eng. cost 'omkostning' og freight 'frakt') slik at ombordbringing og frakt betales av selgeren, mens transporten skjer på kjøperens risiko, fraktfritt, jf cif varen leveres cf

www.dokpro.uio.no/pe...p; renset=j
 
Pus_18082009-05-22 18:12
Antall innlegg: 20

Jeg vet i hvert fall at CF er en forkortelse på sykdommen/genfeilen cystisk fibrose

For dem som lurer på hva CF er:
"Genet for cystisk fibrose ble funnet i 1989. Genet har en feil som har oppstått ved en mutasjon, og det er mutasjonen som fører til CF. CF-genet kontrollerer produksjonen av et protein som har betydning for salt- og vanntransporten i cellemembranene i lunger og i fordøyelsessystemet. På grunn av denne genfeilen har personer med cystisk fibrose for lite væske i sekretet, og det fører til seigt og klebrig slim i luftveiene og tarmene.

Den arvelige genfeilen gjør at opptaket av proteiner og fettstoffer fra maten i tarmene blir utilstrekkelig. Mange må ta enzymer i tablettform til måltidene for å hjelpe kroppen til å ta opp proteiner og fettstoffer fra maten. Dette kan resultere i problemer med å holde vekt og høyde, og gi generelt dårlig trivsel. Sykdommen kan også medføre CF-relatert diabetes. Ved CF er det dessuten av stor betydning å passe på god og nok mat for å opprettholde en god ernæringsstatus.

Den alvorligste komplikasjonen ved CF er i lungene, hvor seigt sekret ikke blir transportert ut av lungene og påvirker til et miljø for vekst av bakterier. Dette medfører hyppige lungeinfeksjoner som man behandler med hyppig bruk av antibiotika etter mikrobiologisk dyrkning og resistensmønster."
 
meisa2009-05-22 18:12
Antall innlegg: 443

Leverinsbetingelsene kan ikke bøyes. Noen av de andre lev.bet. kan også legges, iallfall cif og fob, men ikke alle.
 
kj-s2009-05-22 19:17
Antall innlegg: 110

CF betyr også Cerebral Fluid, altså den vesken vi har omkring hjernen og i hjernens ventrikkelsystem.
 
twiver2009-05-22 19:19
Antall innlegg: 3469

Oi, hva dere kan.
Som den enkle sjel jeg er, så har jeg bare godtatt at det kan legges i ordspill :)
 
baltez - Ikke medlem lenger2009-05-22 19:29
Antall innlegg: 1398

CF har relativt mange betydninger ja; en.wikipedia.org/wiki/Cf

Men det er nok Cost & Freight-varianten som gjør at ordet blir godkjent her på ordspill!
 
baltez - Ikke medlem lenger2009-05-22 19:31
Antall innlegg: 1398

kj-s: ser ut som det er : Cerebrospinal fluid, og ikke cerebral fluid!
 
Innlogging
Logg inn
Ordspill.no er gratis!
Vil du bli medlem?