Spillrom
Sjiraffen0
Krokodillen0
Elefanten
Turneringsrom
0
Innloggede0
Mobilspill
Pågående8 602

Forumkategorier

Brukere Innlegg  
gompedyret2011-06-26 15:33
Antall innlegg: 4381

Flåmsbanen minutt for minutt
Synes du programmene fra hurtigruten og Bergensbanen var flotte?

Da må du få med deg når Norges flotteste jernbanestrekning, Flåmsbanen, får samme behandling!

www.nrk.no/nett-tv/k...pp /663662/

Det ultimate ferietipset om du ikke er redd for å bruke føttene litt er å ta toget til Haugestøl, sykle rallarvegen ned til Flåm og så ta Flåmsbanen tilbake oppover igjen.
 
piaf2011-06-26 17:44
Antall innlegg: 995

Ja, vi har sannelig mye å være stolte av!

Her følger en noe forkortet versjon av "West på lørdag" (Dagsavisen 25.6.11)

"37-bussen. Sekund for sekund.

Bussen med registreringsskilt DK 67635 ruller ut fra Helsfyr. Bussen har vært i tjeneste siden oktober 2003 og er blant de yngste leddbussene i flåten. Det er en MAN NG 313, med automat og over 300 hester.

Live på NRK2 får vi et glimt av E6 før vi stopper på første anløp, Etterstadkroken. Lite å melde, men en mann med rullator løser billett og setter seg langt fremme. 180 sekunder etter avgangen fra Helsfyr ankommer vi Etterstad skole der elever fra kokkelinja møter kameraene med nystekte vafler og plakat med skriften "37-bussen ruler. Oslos stolthet".

Halvfull buss på vei ned Strømsveien. En korthåra hooligan står og pisser med ryggen til. To damer i sari kommer ombord. Kameraene fanger opp den flotte trehusbebyggelsen og Kampen skoles korps som kommer løpende. For seint ute. Utenfor Vålerenga vertshus skåles det mot oss. I et kjapt glimt får vi Vålerenga kjerke på venstre hånd før vi stopper på Galgeberg, plukker med oss en ny gjeng og tonene fra kirkekoret som har møtt opp forsvinner bak dørene.

Bussjåføren glemmer å stoppe på Harald Hårdrådes plass. Hvilket er helt greit for det begynner å bli trangt om plassen og vi er allerede bak ruta. Oslogate passeres uten videre seremoni før hele bussen retter seg opp i ryggen og vi stopper på Politihuset. Der venter Oslopolitiets Blandede Kor, som sammen med Kari Svendsen og Trond Granlund, klemmer til med "Toner fra Tigerstaden" av Hans A. Hansen. Det blir heldigvis et kjapt stopp.

Grønland kirke forsvinner på høyre side og på stoppet nederst i Tøyengata fanger kamera opp medlemmer fra Somalisk Forening i Grønlandsleiret 5 som klemmer seg sammen bak glasset og nå vinker begeistret. Vi har kjørt i 900 sekunder. Det strømmer på med folk. Sitteplassene er forlengst fylt opp og nå kjemper mødrene om plassen til barnevognene. To unge, håpefulle blir stående igjen på stoppet og måpe. Gamle tanter står i midtgangen og svaier faretruende idet MAN-maskinen brekker rundt hjørnet og ned Tøyenbekken. Og klimaanlegget pumper ut varme selv om kalenderen sier juni.

Kameraene hviler smektende på hovedstadens perle, hundrevis av meter med perle, Galleri Oslo, furet og værbitt og grå av trafikk. På bussterminalen tar koffertfolket rennafart og pløyer inn blant barnevogner, syklister og parykker. Fullt? Ikke faen, d'ække fullt før'e renner over, sier en dreven sjel og viser tommel opp for NRK2-seerne. De flaggviftende, sentrale tillitsmennene i Velferden til Oslo Sporveiers Arbeiderforenings baneklubb vinker til kamera.

Så stopper vi foran Oslos katedral, Oslo City. Her tømmes bussen nesten fullstendig. De 200 passasjerene som har limt seg til skitne ruter, hatt naboens armhule smurt over hodebunnen og ikke kommet av på rett holdeplass fordi det ikke var mulig å komme ut, spurter nå ut på betongen og blander seg med Kampen Janitsjar og "Gammel jegermarsj". Ordfører Fabian Stang klapper henrykt holdende et pyttlite flagg. Dette er hovedstadens Lofoten eller Finse. Lillebjørn Nilsen er i gang med sin komplette fremføring av albumet "Oslo 3" og ser forførerisk inn i kamera og synger "det er så fint i Oslo". Platafolket er blitt forsøkt sanitert vekk, men også de kommer gyngende som dauingene i "Thriller". Sentervankerne gjør V-tegn og andre tegn med færre fingre. Det er fantastisk TV.

37-bussen kjører videre vestover inn i folkefesten mot reisens mål, langt der nord, etter 2200 sekunder på veien. Nydalen."
 
Happy4You2011-06-26 18:35
Antall innlegg: 2020

et meget fint innlegg av deg Piaf :)! du har den rette sans for det som faktisk er V I R K E L I G T innterresangt å lese :)! jeg beundrer dine skriveferdigheter og må faktisk si at det er første gang jeg har lest en hel komentar :P... vanligvis liker jeg å lese bare halvparten men som sagt det var første gangen nå!

stå på NRK2 :D
 
piaf2011-06-26 18:49
Antall innlegg: 995

Happy4You: Forfatteren heter Lars West Johnsen og er journalist i Dagsavisen. Anbefales!
 
Happy4You2011-06-26 18:57
Antall innlegg: 2020

ja men uansett :)!... du er fremdeles god i å skrive :)
 
gompedyret2011-06-26 23:21
Antall innlegg: 4381

Makan. Sammenligne 37-bussen med Flåmsbanen.
 
Smalhansen2011-06-27 01:31
Antall innlegg: 48

Fra Helsefyr til Nydalen med 37-bussen på 37 minutter.
Det kaller jeg magisk.
Tallmagi.
Men levende fortalt. Tar turen ved neste pilegrimsferd til tigerstaden.
 
Valpen2011-06-27 12:26
Antall innlegg: 448

Lurt å lese en halv kommentar og så kommentere!

Mye spart tid i det.
 
stalljenta2011-06-27 13:59
Antall innlegg: 205

wow :D ja, mye fint i norge, mye fin natur :D
 
Innlogging
Logg inn
Ordspill.no er gratis!
Vil du bli medlem?